Celková částka, která by byla potřebná pro dofinancování sociálních služeb, je vyčíslena na 3,1 miliard korun. S ohledem na navyšování zvláštních příplatků u zaměstnanců, navyšování základních platových tarifů, cen energií a dalších souvisejících nákladů, jsou požadavky poskytovatelů sociálních služeb více než oprávněné, je přesvědčena Jelínková.
Na co se však v této souvislosti nesmí zapomínat, je financování domácí zdravotní péče. "Domácí zdravotní péče se vinou zdravotních pojišťoven nachází v bezvýchodné situaci. Její dlouhodobé podfinancování je již za hranou schopnosti a dobré vůle poskytovatelů ji vůbec provozovat. Jen pro představu - Charita ČR se stará o 37 400 klientů, kteří domácí péči využívají. Bez okamžité změny systému financování domácí péče dojde k jejímu kolapsu a desetitisíce lidí zůstanou bez dostupné zdravotní péče. Jak se o ně chce stát postarat?," ptá se Jelínková.
Kapacity lůžek v nemocnicích nejsou dostatečné a navíc je zde péče několikanásobně dražší. Jeden den pacienta v nemocnici stojí pojišťovny 1 800,- Kč, jsou-li doma ve svém prostředí a stará se o ně domácí zdravotní péče, stojí péče pouhých 210,- Kč. "Kde je tedy problém? Zdravotní pojišťovny nevnímají poskytovatele domácí péče jako partnery, se kterými by stálo za to vyjednávat. Pokud nedojde k navýšení úhrad za zdravotní výkony provedené mimo lůžková zdravotní zařízení, dojde ke zbytečně dražšímu poskytování zdravotních služeb. Navíc nebudou moci pacienti zůstávat ve svém domácím prostředí," dodala Jelínková s tím, že KDU-ČSL podporuje všechny poskytovatele domácí zdravotní péče a bude usilovat o nápravu a změnu systému jejího financování.