Je jasné, že někoho postřelit jen za vulgární nadávky, by se do definice „nutné obrany“ nevešlo, ale v Rakousku se nyní řeší případ, který lidé na sociálních sítích a novináři nazývají jako „ochrana grázlů“. Dvacetiletý Afgánec sexuálně obtěžoval ženy při silvestrovských oslavách. A protože ženám bez svolení opakovaně sahal kam neměl a nepomohlo ani jejich jasné ne s tím, aby je nechal být, vrazila mu jedna z nich ránu pěstí do obličeje, přičemž mu zlomila nos. To pravděpodobně ani sama neplánovala. Dle svých slov jen reagovala intuitivně. „Teď ji ale rakouská policie a prokuratura chce stíhat za těžké ublížení na zdraví, což mi přijde jako absurdita roku – a to máme teprve začátek ledna,“ podotkl Zdechovský.
Tento případ ale zdaleka není první, kdy jsou trestáni ti, kteří se bránili, respektive ty. Z Dánska je už z roku 2016 známý případ 17leté dívky, která dostala pokutu za to, že proti muži, který jí stáhl kalhoty a chtěl ji znásilnit, použila pepřový sprej. „Silně se v tomto ohledu přiostřuje legislativa i v Německu, kde o obyčejných pepřových sprejích mluví jako o zabijáckých a povoleny jsou už jen ty s minimální účinností, které by dokázaly od útoku odradit tak leda štěně jezevčíka,“ konstatoval europoslanec.
A bohužel to není konečný výčet absurdit. V zemi se stává běžným i vytyčování „bezzbraňových zón“, kde policisté ženám prohledávají kabelky s cílem zabavit pepřové spreje, typicky např. po vystoupení z vlaku na nádraží v noci... A v Británii za pouhé držení pepřového spreje hrozí trest odnětí svobody v délce až 10 let (za baterku s paralyzérem je minimální trest 5 let). „Pokud se vám to zdá hodně, tak vězte, že třeba v australském Novém Jižním Walesu je za pepřový sprej až 14 let! Ne, fakt to není apríl,“ poznamenal politik.
Co ale tedy mají dívky v Německu a Rakousku dělat? Německá nezisková organizace Bílý kruh má jasno – důrazně radí vyhýbat se všem zbraním, sebeobrana totiž prý často vede k eskalaci a v nejhorších případech vyprovokovává mnohem více násilí. Stačit má sebevědomé vystupování, jasná řeč těla a chodit jen po bezpečných cestách. „Jenže kdo by čekal, že před vídeňskou radnicí plnou lidí nebo na hlavním náměstí v Kolíně nad Rýnem nebude bezpečno, že? Navíc osobně bych ránu pěstí zařadil do sebevědomého vystupování,“ doplnil europoslanec.
Máme tu očividně novou dobu, shrnul problematiku Zdechovský. „Pokud se bráníte, můžete ohrozit útočníka a riskujete tak až vězení za těžké ublížení na zdraví, což je prý i jen zlomený nos. Ženy se tak asi dál mají nechat znásilňovat, protože ani prevence ve stylu ,nikdy nevylézejte z domu´ není 100% zárukou ochrany. Současné pojetí lidských práv jednoduše dosahuje svých vrcholů a nejhůř to odnesou právě ženy,“ uvedl Zdechovský.
Jedním ze základních pravidel naší společnosti je podle něj to, že muž je gentleman a ženského těla se dotýká pouze s jejím souhlasem. „Pokud to někdo nechápe, nemá v naší společnosti co dělat. Pokud je cizinec, jako v popisovaném případě, zlomený nos by měl vzít jako bonus k nepodmíněnému trestu a letence zpátky domů. Díky doživotnímu zákazu vstupu do EU bude mít na co vzpomínat,“ dodal lidovecký politik.