„Ve Sněmovně se nám konečně podařilo prosadit zvýšení hranice pro uplatnění výdajových paušálů pro OSVČ zpět na dva miliony korun. Proti snížení paušálů jsme aktivně bojovali už při jeho zavádění, je škoda, že poslanci z hnutí ANO naše argumenty nevyslyšeli už dřív, mohli jsme ve Sněmovně ušetřit čas a podnikatelům bychom zbytečně nekomplikovali situaci. Opětovné zvýšení hranice je dobrou zprávou především pro menší podnikatele a živnostníky, kteří mají s narůstající byrokracií největší starosti,“ řekl člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny a jeden z iniciátorů návrhu Vojtěch Munzar z ODS.
Poslanci hnutí ANO, ČSSD a KSČM naopak opět odmítli občanům snížit daně. „Měli možnost podpořit návrh ODS na zvýšení slevy na poplatníka a ponechat tak každému 5 tisíc korun ročně, nebo zrušit superhrubou mzdu (což má vláda i v programovém prohlášení) a zvýšit zaměstnancům čisté mzdy o 7 %. Znovu se ukázalo, kdo chce daně snižovat a kdo naopak vybírat od občanů stále více peněz a ty pak rozdávat vybraným skupinám,“ dodal předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
Tato základní sleva ve výši 24 840 korun se podle místopředsedy rozpočtového výboru Jana Skopečka nezvyšovala od roku 2008, bez ohledu na růst inflace nebo průměrné mzdy. „Tím klesá relativní výše základní slevy na příjmech poplatníků, klesá progrese a roste daňové břemeno daňových poplatníků bez jakékoliv kompenzace ze strany státu,“ uvedl Skopeček.
Poslanecká sněmovna také podpořila návrh spolupředložený ODS na snížení DPH na teplo a chlad z 15 na 10 %. „K návrhu nás vedla aktuální situace na trhu s emisními povolenkami, kdy cena emisních povolenek od začátku roku narostla čtyřikrát. Vzhledem k tomu, že by zvýšení cen mělo dopad na přibližně čtyři miliony lidí, chtěli jsme jim přesunutím tepla a chladu do snížené desetiprocentní sazby DPH alespoň částečně kompenzovat tento nárůst cen,“ doplnil ke schválenému návrhu jeden z jeho předkladatelů Vojtěch Munzar.