Pirátská novela exekučního řádu má podle autora Lukáše Koláříka podporu odborné veřejnosti i exekutorské komory. Pirátský poslanec se proto chystá dále získávat podporu novely mezi poslanci ve Sněmovně.
„Ministr Kněžínek zdůvodnil negativní stanovisko vlády tím, že by to poškodilo velké exekutorské úřady a ty malé zase nejsou na zavedení teritoriality a slučování exekucí připravené. Přitom navrhovaná pirátská úprava počítá s deseti, později klidně i dvanácti měsíci na přípravu zavedení novely. Je tedy vidět, že se Ministerstvo spravedlnosti soustředí více na ochranu velkých exekutorů místo toho, aby se snažilo vylepšit situaci na straně předlužených domácností. V situaci, kdy je v Česku na 900 tisíc lidí v exekuci, nemůže být novela snižující náklady a zavádějící jednodušší řešení exekucí zavržena na úkor byznysu,“ uvedl předkladatel Lukáš Kolářík a dodal, že oceňuje předchozí pozitivní stanovisko Ministerstva práce a sociálních věcí.
„Negativní stanovisko vlády neznamená, že vzdáváme boj za tuto nezbytnou novelu. Máme podporu dalších tří sněmovních stran, včetně koaliční sociální demokracie. Doufáme proto, že i druhá vládní strana přehodnotí svůj postoj a návrh nakonec podporu Sněmovny získá. Nejde pouze o devět set tisíc lidí v exekuci, ale o všechny daňové poplatníky, kteří na provoz obchodu s exekucemi doplácejí ze svých daní. Proto hodlám pokračovat v aktivitách, které ke schválení novely přispějí,“
přiblížil své další kroky Kolářík.
V České republice se už deset let vedou debaty o tom, jak exekuce řešit. Řešení se nyní opět odkládá a počet exekucí se bude pravděpodobně i nadále zvyšovat. Teritorialita, kterou měl předložený návrh zavést, funguje ve všech zemích EU s výjimkou Česka a Nizozemí.