Na setkání byl i ministr vnitra Jan Hamáček a zástupci neziskových organizací včetně Šimona Panka, šéfa organizace Člověk v ohrožení. "Premiér řekl, že když děti najdeme, najdeme rodiny, tak je můžeme přivézt," uvedla Šojdrová. Stát prostřednictvím ministerstva vnitra poskytne součinnost. Europoslankyně nedokázala odhadnout, kdy by první děti mohly do Česka přijít: "Nebude to snadný proces, chceme vybrat co nejmladší, bez doprovodu." Na tento proces nebudou směřovat české peníze, ale finance Evropské unie.
Když dojde v hledání k posunu, měla by následovat další schůzka s Babišem. Stát podle premiéra předá Šojdrové kontakty na řecké organizace, které pracují v tamních uprchlických táborech. "Projekt neexistuje, děti nejsou. Uvidíme, jestli nějaké děti najdou," zhodnotil premiér Babiš. Nadále trvá na tom, že dětem třeba pomoci mimo Česka. Jako komentovala ČT24, Babiš dosud patřil mezi nekompromisních odpůrců přijetí sirotků. Tvrdil, že dětem by mělo pomáhat především tam, odkud pocházejí a kde bydlí. Vadilo mu i to, že některé jsou ve věku 12-17 let. Podobně se vyjádřil i prezident Miloš Zeman.
Šojdrová před jednáním uvedla, že upřednostňovány budou nejmladší děti nebo děti bez vyhledatelný příbuzných. Česko by jim poskytlo dočasnou mezinárodní ochranu, tedy ne trvalý azyl. Šojdrová po setkání dodala, že by nejprve žili v ústavech a po několika měsících by mohly jít do rodin, které o ně mají zájem. České úřady dostali v uplynulých deseti letech 85 žádostí o ochranu od dětských uprchlíků, kteří tam přišli bez doprovodu dospělých. Od roku 2015 se takový případ neobjevil ani jeden, vyplývá ze statistik ministerstva vnitra. Podle odborníků na migraci patří nezletilí uprchlíci k nejzranitelnějším skupinám a je nutné jim věnovat pozornost. Stávají se totiž často oběťmi obchodování s dětmi.