Odvolání ředitele Lesů ČR je podle Vrecionové krajně nestandardní a důvody jeho odvolání považuje za zástupné. „Je navíc krajně nevhodné, když k tomuto kroku přistoupil ministr zemědělství, který je s celou vládou v demisi a ve své funkci pravděpodobně již nebude pokračovat. Odvolání generálního ředitele Lesů ČR je alibistickým a pro veřejnost populistickým krokem Ministerstva zemědělství," prohlásila Vrecionová. [bomba]
Primárním viníkem současného neutěšeného stavu lesních porostů v naší zemi ohrožených plošnou kůrovcovou kalamitou je totiž samo Ministerstvo zemědělství, které je zakladatelem státního podniku Lesy České republiky a které tak stanovuje podmínky hospodaření ve všech lesích na území ČR i v podniku Lesy ČR, je přesvědčena občanskodemokratická politička. „Na zhoršující se stav lesních porostů v naší zemi upozorňují odborníci Ministerstva zemědělství již řadu let, ministerstvo samo mělo a má k dispozici množství potřebných údajů k přijetí potřebných opatření. Resort ale dlouhodobě nutné změny prostřednictvím lesnické legislativy neřešil, a to ani v posledních letech, kdy se stav lesů zhoršoval rychleji," konstatovala Vrecionová.
Jednou z příčin současného stavu je podle ní přístup resortu k lesnickému podnikání, především pak při zpracování dřeva, v němž hrají stále významnější roli velcí průmysloví zpracovatelé na úkor místních lokálních pil, které by byly schopné operativněji zajistit prevenci rizik kůrovce díky znalosti místní situace. „Malí a střední zpracovatelé dřeva jsou však, stejně jako malí a střední podnikatelé v zemědělství, zahlceni nadměrnou byrokracií, což mimo jiné vede k úbytku takových podniků, vylidňování venkova a poklesu pracovních příležitostí v lokalitách, v nichž není kromě těžby a zpracování dřeva příliš jiných možností. Jedním z důsledků je však také zhoršující se stav lesů v naší zemi," uzavřela Vrecionová.