Varianta koalice s ČSSD je pro většinu politiků přijatelnější, nežli účast extremistických stran na vládě. Prezident také informoval, že nepověří vyjednáváním o vládě jiného představitele ANO, nežli Andreje Babiše, a že tato iniciativa by musela vycházet přímo z žádosti inženýra Babiše. "Termín, do kterého má premiér v demisi vládu sestavit, tedy konec června, se dle vyjádření prezidenta rovněž nejeví jako zcela definitivní. Možnost nestranického premiéra, který by vzešel z konsensu sněmovních stran, v případě kdy by se předsedovi ANO opět nepodařilo získat důvěru, označil vzhledem ke složení Sněmovny, za nerealistickou," konstatoval po setkání s prezidentem Milošem Zemanem předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. [bomba]
„Za Piráty samozřejmě stále platí podmínky z jejich povolební strategie, kde jsme našim voličům slíbili, že v žádném případě nepodpoříme vládu s účastí subjektů ohrožujících základy liberální demokracie nebo s historickým dědictvím likvidace demokracie v této zemi, tj. zejména s účastí KSČM, SPD nebo s převahou ANO,” ujistil Bartoš.
Piráti dále s prezidentem konzultovali předložený návrh zákona, jehož cílem je omezení kumulace odměn politiků, kteří vykonávají více funkcí, a který by se měl vztahovat i na úřad prezidenta. „Prezident v této souvislosti primárně hovořil o nutnosti snížit počet vedoucích postů ve sněmovních výborech a komisích, což je i v souladu s pirátským postojem. Vztažení návrhu proti kumulací odměn i na úřad prezidenta Miloš Zeman neodmítl,” uvedl místopředseda strany Jakub Michálek. Na 3. května pak byla potvrzena schůzka pirátského šéfa vyšetřovací komise ke kauze OKD Lukáše Černohorského s prezidentem, o kterou Hrad Piráti požádali.