Myšlenku společné menšinové vlády, kdy by byl kandidát na premiéra nadstranický, nestranický nebo z okruhu stran, které nejsou extremistické ani radikální, chce představit kolegům v Parlamentu. "Pak bychom mohli nabídnout programovou spolupráci hnutí ANO," poznamenal. [bomba]
Případná menšinová vláda složená z ne-extremistických a ne-radikálních stran, by podle šéfa lidovců mohla přijmout i programové body hnutí ANO.
Šéfové stran, které chce Bělobrádek oslovit ale zatím vyčkávají. Například podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nebyly dosud vyčerpány všechny možnosti, jak mohlo ANO vyřešit povolební situaci. „Pokud by Babiš netrval na funkci premiéra, otevírala by se možnost pokračování koalice ANO s ČSSD a KDU-ČSL,“ poznamenal.
Předseda ODS Petr Fiala si zase myslí, že nyní je na tahu Zeman. Návrh lidovců podle něj nedává reálnou šanci na sestavení vlády. "Jednáním se ale nebráníme," podotkl. „Zeman stále Babiše nezbavil možnosti skládat kabinet," upozornil.
Předseda sněmovního klubu STAN Jan Farský je ale ve svých názorech radikálnější. Hnutí ANO podle něj při jednání o vládě předvedlo "pětiměsíční maraton neschopnosti". "My jsme naše podmínky definovali, nebudeme ve vládě s trestně stíhanou osobu, druhá podmínka je jasné prozápadní směřování, nezpochybnitelná pozice v EU a NATO," řekl. Vláda se podle něj nesmí ale opírat o extremisty.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil je zase přesvědčený, že by prezident neměl druhý pokus k sestavení vlády svěřovat Babišovi ani nikomu jinému z ANO. Východiskem prý nejsou ani předčasné volby. "Prezident by měl jmenovat zástupce jiné parlamentní strany," je přesvědčený.