Máme tu čtvrt roku vládu bez důvěry, která dělá často nevratné kroky. "Andrej Babiš by určitě souhlasil, že nemůžete kontrolovat firmu, když držíte jen 30 procent akcií. Ať ale chceme, nebo ne, stát prostě firma není. I proto musí politici občas potlačit vlastní ego. Následky jejich ambicí totiž ve finále nepocítí nikdo jiný než všichni občané. Andrej Babiš to očividně neumí. Několikrát už jsme slyšeli, že bude kandidátem na premiéra až do smrti. Odmítá byť jen na chvíli uznat, že by jeho trestní stíhání mohl být problém," podotkl Hamáček.
Problém to ale podle šéfa ČSSD je, a to zásadní. "A nezpůsobila ho sociální demokracie, ale hnutí ANO. Od začátku proto říkáme, že by také hnutí ANO mělo přijít s řešením. Navzdory tomu jsem přišel s konstruktivním návrhem. Případná vláda může vzniknout bez předsedů obou stran," konstatoval Hamáček s tím, že cílem vyjednávání pro něj totiž není teplé křeslo na některém z ministerstev, nýbrž vláda, která bude naplňovat maximum sociálnědemokratického programu. Taková, která bude myslet na rodiče s dětmi, bude řešit situaci s nedostatkem bytů, bude řešit lichvu a exekuce, nedopustí privatizaci veřejných služeb. [bomba]
Odpověď hnutí ANO na tento návrh ale byla negativní. "Pokud tedy Andrej Babiš tak trvá na tom, že má být premiérem, ČSSD požaduje kvůli jeho podnikatelskému střetu zájmů buď ministerstvo financí, nebo ministerstvo vnitra, aby bylo zaručeno, že orgány činné v trestním řízení budou moci vyšetřovat kauzu Čapí hnízdo bez tlaků a obav," vysvětlil Hamáček. K tomu ČSSD trvá na dalších čtyřech ministerstvech, na kterých bude moci realizovat svůj program. Ať už je to růst důchodů, kvalita zdravotní péče, nebo zvyšování úrovně školství. A rovnou říká, že z těchto požadavků už neustoupí.
"V programových jednáních jsme se s hnutím ANO posunuli poměrně výrazně. Přišli jsme se 17 body, které jsme chtěli prosadit a panoval v nich rozpor. Deset z nich jsme úspěšně vyřešili a o dalších budeme jednat," doplnil Hamáček. ČSSD se podařilo prosadit zásadní věci, jako je například garance nezvyšování spoluúčasti pacientů nebo neprivatizování veřejných služeb včetně zdravotnictví. "Prosadili jsme i ustanovení o zachování nezávislosti veřejnoprávních médií," doplnil předseda sociálních demokratů.
Jednání ale nejsou zdaleka u konce. "Trváme na znovuobnovení proplácení prvních tří dnů nemoci ve výši 60 procent mzdy, stejně tak je pro nás podstatné například zálohované výživné. A když říkáme, že na nich trváme, myslíme to vážně. Doba ústupků ČSSD je u konce," uvedl Hamáček. Navíc prý platí, co sám navrhl a prosadil na sjezdu ČSSD. "Poslední krok učiní všichni sociální demokraté ve vnitrostranickém referendu. Nejsme tedy jednou nohou ve vládě. Jsme oběma nohama v jednáních o vládě a chováme se jako odpovědná strana, které záleží na této zemi," prohlásil Hamáček.
Zároveň však má ČSSD podle svého lídra mantinely, za které už neustoupí, a nyní bude záležet na ANO, zdali společná vláda vznikne. "My se pokoušíme ji vytvořit a řídíme se přitom myšlenkou spravedlnosti ve společnosti a rovných podmínek pro všechny. To je něco, co dnes většina politických stran říct nemůže," dodal Hamáček.