Česká republika vydala Američanům Nikulina, kterého česká policie zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače a do pátku držela ve vazbě na Pankráci. Nikulin měl údajně v letech 2012 a 2013 hned devětkrát zaútočit na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. [bomba]
Krok české vlády leží v žaludku hradnímu mluvčí Jiřímu Ovčáčkovi. „Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu,“ napsal na Twitteru mluvčí Pražského hradu.
Prezident Miloš Zeman se zatím osobně nevyjádřil. Podle odstupujícího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) měl prý ale v lednu několikrát orodovat za Nikulinovo propuštění do Ruska. Nicméně je přesvědčen, že Zeman pochopí, proč dal přednost žádosti USA. „Věřím, že prezident Zeman důvody pro vydání Nikulina do USA pochopí. Pana Ovčáčka já ignoruji, protože jej nepovažuji za hodného nějaké pozornosti,“ řekl pro Českou televizi.
Komunistům se jeho rozhodnutí příliš nezamlouvá. „Vláda ČR se v jednom týdnu dvakrát zachovala v rozporu s principy mezinárodního práva a žel také velmi lokajsky.Vyhostit diplomaty bez důkazu a vydat cizího státního příslušníka bez rozsudku jinam než do země původu je víc než za hranou dobrých mravů. To je ostuda,“ rozčiloval se předseda KSČM Vojtěch Filip na Twiteru.
Ruské velvyslanectví rovněž není příliš nadšeno. „Předání Nikulina do USA je zklamání pro Rusko. Praha opět upřednostnila notorickou spojeneckou solidaritu, aniž by vzala v úvahu faktory a okolnosti tohoto případu,“ uvedl mluvčí ruského velvyslanectví v Praze Alexej Kolmakov.
Naopak, Američné jsou s krokem Česka spokojeni a kvitují dlouhodobou spolupráci s ČR v otázkách spravedlnosti. „Tuto spolupráci posiluje sdílený princip vlády práva a byla vždy založena na důvěře, respektu a společném cíli ochrany našich národů před zločinem,“ uvedlo velvyslanectví USA v České republice ve svém prohlášení.