Zvýšit důchody od ledna 2019 v průměru o 918 korun znamená také najít ve státní kase o 34 miliard korun navíc. "Jedna věc je valorizace důchodů, která je navázána na ekonomickou situaci a ke které dochází automaticky. Tady ani vláda nic slibovat nemusí," domnívá se Adamová. Zvedají se platy a rostou ceny? Zvedají se i důchody. "Je to automatické, Poslanecká sněmovna o tom nerozhoduje a je mylné se domnívat, že by tomu snad TOP 09 bránila. Naopak, pokud se ekonomice daří, musejí to ve svých peněženkách pocítit také senioři. Letos se proto zvýší důchody v průměru o 600 korun měsíčně. Díky dobré ekonomice, ne však díky vládě v demisi nebo navzdory TOP 09," konstatovala politička. [bomba]
Valorizuje se tak zásluhová část důchodu, tedy rozdíl mezi celkovou penzí a základní výměrou důchodu, která je v současné chvíli 2 700 korun. Vláda bez důvěry ale nyní navrhuje zvýšit základní výměru důchodu. Konkrétně o 300 korun všem důchodcům. "Na první pohled dobrá zpráva. Co se ale ve skutečnosti stane? Výrazně se penzistům sníží růst právě té části důchodu, která se valorizuje automaticky. Podle propočtů si kvůli tomuto vládnímu návrhu pohorší až tři pětiny důchodců. A to jsou prosím důchodci, kteří mají průměrné i podprůměrné důchody. Žádní prominentní důchodci," poznamenala Adamová.
Návrh vlády v demisi také podle 1. místopředsedkyně TOP 09 vede k rovnostářství a znevýhodňuje občany, kteří v produktivním věku odváděli víc peněz do státní kasy. "Přitom už nyní je důchodový systém velmi solidární a silně přerozděluje. Na to v minulosti poukázal i Ústavní soud," podokla Adamová. Přičte-li se k tomu, že premiér ani ministryně nedokážou dostatečně vysvětlit, kde na to vezmou peníze, existují podle Adamové základní důvody, proč takovou rádoby pozitivní změnu TOP 09 nemůže podpořit.
Andrej Babiš sice říká, že zvýšení důchodů pokryje 21 miliardami z Fondu národního majetku, ze kterého nyní stát financuje například odstraňování starých ekologických škod. To samo o sobě však podle Adamové nestačí ani na letošní rok. "A co teprve další roky? Chtěli bychom s vládou diskutovat o tom, jak zvýšit penze pro seniory nad 85 let. Tito důchodci si už nemohou penze zvýšit prací a jejich náklady na léky, zdravotní péči, sociální služby rostou. Nedočkavě však čekáme na komplexní řešení penzijního systému, které vláda slibuje. Ale její návrh, který naoko přidává, a přitom naopak bere nám, naznačuje, že opět skončíme u pouhých proklamací," uzavřela 1. místopředsedkyně TOP 09.