O odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z pozice místopředsedy Sněmovny chce jednat zejména KDU-ČSL. "Chceme získat 40 poslaneckých podpisů pro zařazení příslušného bodu na program nejbližší schůze Sněmovny, která začne 27. února, protože nám vadí výroky Okamury o protektorátním koncentračním táboře v Letech u Písku, které zpochybňují holokaust," sdělil místopředseda lidovců Jan Bartošek. [bomba]
"V praxi se ukazuje, že zlo vítězilo vždy, když slušní lidé mlčeli. A my jsme se rozhodli, že nebudeme mlčet k výrokům zástupců SPD," řekl Bartošek. "Jsme přesvědčeni, že není možné, aby v tak vysoké ústavní pozici byl člověk, který říká, že v Letech nebyl koncentrační tábor, že tam lidi neumírali, že nebyli mučeni," uvedl k návrhu na odvolání Okamury. KDU-ČSL chce oslovit poslance ze všech ostatních klubů, aby návrh podpořili. "Předpokládám, že ta věc je natolik zásadní, že se k ní připojí další poslanci. Není možné zpochybňovat holokaust," vysvětlil. "Je pro nás důležité, aby ve vysokých ústavních funkcích byli lidé, kteří ctí svobodu, lidská práva, demokracii a nepřekrucují historická fakta," dodal.
"Hnutí SPD naprosto nezpochybňuje objektivní historická fakta o utrpení lidí, které prodělali v pracovním a sběrném táboře Lety v době druhé světové války. Plánovité vyvraždění Židů, Slovanů a tehdy takzvaného cikánského obyvatelstva bylo součástí zločinných plánů nacistů na takzvané konečné řešení rasové otázky. Jde o nezpochybnitelný fakt," zdůraznil Tomio Okamura. Hnutí SPD má v případě tábora v Letech výhrady ke způsobu řešení piety tohoto místa. "Odmítáme utajovaný způsob jednání o odkoupení farmy, která z části leží na bývalém území tábora a považujeme postup v této věci za riziko ve vztahu k výdajům státu a celkovému majetkovému vypořádání místa," upřesnil. "V médiích probíhá intenzivní kampaň proti SPD. Cílem je dostat SPD na politický okraj a zabránit přímé i nepřímé účasti SPD na sestavování vlády," domnívá se Okamura, který se nyní hodlá bránit právní cestou a podat trestní oznámení.