Prakticky po celý den se v pátek doslova přiléval olej do ohně v diskuzi o zbavení imunity Andreje Babiše (ANO) a Jaroslava Faltýnka (ANO). O jejich vydání požádala policie v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. [bomba]
O svůj krk bojoval Andrej Babiš u řečnického pultu bezmála čtyřicet minut. Mimo jiné poznamenal, že trestní stíhání je neuvěřitelná „prasárna”. „Sahají mi na rodinu, na děti, na manželku, to je neuvěřitelné. Přeji všem, aby se to nikomu nestalo, aby si nikdo neobjednal vaše stíhání a stíhání vaší rodiny. Budu hlasovat pro svoje stíhání. Ale my budeme bojovat za tu pravdu, je to vylhaná věc. Pevně věřím, že pravda zvítězí. Cíl je mě zlikvidovat, a naše hnutí, a zabránit mi, abych vyjednával jako premiér,” ukončil svůj projev premiér v demisi.
Jeho slova vzbudila bouři štiplavých poznámek na působení jeho hnutí v minulé vládě. Například Pavel Blažek (ODS) Babišovi připomněl, že resort spravedlnosti spadá pod hnutí ANO už celé čtyři roky. „Už čtyři roky máte odpovědnost za policii a státní zastupitelství. Máte odvahu říkat, že je u nás možné objednat trestní stíhán? Co jste pro to za ty čtyři roky udělali?” upozornil Blažek.
Na svém Twitteru okomentovala Babišovo nařčení z podjatosti justice poslankyně za TOP 09 Markéta Adamová. „Pokud premiér nevěří nezávislosti soudů a policie poté, co byl čtyři roky ve vládě a hnutí ANO mělo resort spravedlnosti, tak by měl asi ministra Pelikána odvolat,“ napsala.
Podobně situaci vidí také Milan Chovanec (ČSSD). „Pokud platí názor premiéra, že v ČR lze objednat trestní stíhání, pak by měl ministr spravedlnosti Pelikán okamžitě opustit svůj post,“ svěřil se na svém twitterovému účtu.
Z pirátského křídla po něm zase vystřelil Mikuláš Ferjenčík. Připomněl pro změnu slova Andreje Babiše o tom, že kdyby nebyl v politice, nikdo by na něj Čapí hnízdo nevytáhl. Podle Ferjenčíka je v ČR podobných „podnikatelů s dotacemi” mnoho, a je proto dobře, že se tento případ může stát mementem.
Prohlášení Andreje Babiše ale popudilo především nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podle něj podrývají důvěryhodnost justice, která nemá možnost se bránit. „Pokud výroky nejsou opřené o konkrétní poznatky, jde o nepodložená politická prohlášení,“ uvedl Pavel Zeman.