Pětatřicetiprocentní cíl jsme teoreticky schopni naplnit, ale neměli bysme zapomenout, že již dnes nás podpora OZE stojí čtyřicet miliard ročně, upozorňuje Tošenovský. „Podle mne jde již dnes o ekonomicky zcela zvrácený systém. A to nikdo neví, na kolik nás vyjdou ta zbývající procenta,“ uvedl místopředseda ODS. [bomba]
Tyto extrémně nastavené cíle nejsou podloženy žádnou ekonomickou analýzou dopadů na členské státy, poznamenal Tošenovský. „Jen v České republice odhadujeme, že na dosažení dnes schválených cílů bychom museli vynaložit stovky miliard korun. Ale jsou tu i další rizika, například rozpad systému centrálního vytápění a přechod na lokální zdroje topení, což paradoxně znamená mnohem vetší znečištění, a také podstatné zvýšení nákladů na teplo a energie pro domácnosti,“ řekl po hlasování Evžen Tošenovský.
Balík legislativy v sobě podle Tošenovského nese i další potenciálně nebezpečné prvky, jako například pokus o prolomení suverenity členských států v oblasti sociální politiky zavedením pojmu „energetické chudoby“. „Je smutné, že novou legislativu podpořili i někteří čeští europoslanci, jmenovitě všichni za ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09. Zásadní teď bude jednání Rady, kde naše slabá a nefunkční vláda v demisi bude muset uhájit české ekonomické zájmy,“ uzavřel Evžen Tošenovský.