Tomio Okamura rozhodně není vlastenec a vůbec nehájí české zájmy, je přesvědčen Zdechovský. To prý musí každému hrdému Čechovi dojít, když se zemyslí nad počínáním Okamurových lidí v Poslanecké sněmovně. Tvrdí, že chtějí zabránit islamizaci Evropy, přitom ale údajně dělají vše pro to, aby k nám těch muslimů přišlo co nejvíce. "A čím konkrétně? Například jejich pozměňovacím návrhem při projednávání státního rozpočtu na příští rok, kde poslanci Okamurovy SPD nejen navrhli, ale i všichni jako jeden muž hlasovali pro snížení výdajů na pomoc v zahraničí, a to hned o 200 milionů z původních 700 milionů korun. To by přeci žádný vlastenec neudělal. Ten totiž chce pomáhat v místě konfliktů a nikoliv nechat lidi cestovat do Česka. Proto jejich hlasování ukazuje, že tato strana není protimigrační, ale promigrační. Nebyl to totiž Okamura, který sem vozil Japonce? Koho bude vozit do EU v budoucnu?," ptá se europoslanec.
Za zcela postradatelné totiž byly poslanci SPD označeny položky, jako jsou humanitární pomoc či transformační spolupráce, upřesnil Zdechovský. "Jedná se přitom o peníze, jejichž prostřednictvím naše země aktivně a cíleně pomáhá přímo v místech humanitárních katastrof nebo ozbrojených konfliktů – aby do Evropy právě utíkalo co nejméně lidí a vše se zvládlo v domovské zemi," podotkl Zdechovský. Připomenul také, že sám Okamura i další členové SPD tvrdili, že potřebným lidem máme pomáhat v jejich domovských zemích a ve svém programu vyjádřili souhlas s pomocí při obnovování zemí po válečných konfliktech. "Při první příležitosti svá slova dokázat, však udělali přesný opak. Proč asi? Tak nejspíše proto, že nikdo z nich při zabrušování programu ho nikdy nečetl. A proto jim nyní padají preference," konstatoval Zdechovský. [bomba]
Česko ročně vynakládá zhruba 50 milionů korun na přímou podporu uprchlických táborů v Jordánsku. Této zemi také ČR výrazně pomáhá prostřednictvím programu MEDEVAC,v jehož rámci čeští lékaři a zdravotníci ošetřují místní pacienty, jak syrské uprchlíky, tak jordánské občany. V Jordánském království nyní v táborech žije asi 1,4 milionu Syřanů. Například v jednom z nich v Zátarí žije více než osmdesát tisíc uprchlíků, včetně desetitisíců dětí. Dále získávají část financí na konkrétní programy organizace jako Charita ČR či ADRA. Ty mají transparentní financování a za mnoho let jejich existence nebyla ani přes přísné kontroly zjištěna žádná zpronevěra, naopak dělají tyto organizace Česku v zahraničí velmi dobré jméno. Charita například pomohla Kurdům v Iráku vybudovat zemědělské farmy, aby zde lidé byli potravinově co nejsamostatnější.
"Pomáhat lidem v nouzi je přirozená vlastnost většiny lidí, kdy v případě zahraniční humanitární a rozvojové pomoci nás může ještě těšit fakt, že se tím dělá lidem život snesitelnější v jejich teritoriu a oni v něm tak zůstávají. Jestliže by však třeba výše zmíněná jordánská vláda neměla dost peněz na financování středisek pro uprchlíky, tak by musela omezit jejich provoz a výsledkem by byl ještě větší uprchlický exodus do dalších zemí, včetně Evropy," uvedl Zdechovský. A na druhou stranu je prý třeba dodat, že například Jordánci si naší pomoci obrovsky váží. Například při koupi nových vozidel pro armádu to byla právě jedna z českých automobilek, kterou vybrali, aby dodávala podvozky. I Irák se podle europoslance snaží vždy, když jen trochu může, upřednostňovat české firmy.
"Jsem proto přesvědčen, že je lepší dávat peníze na tuto pomoc než jen ,bránit Evropu všemi prostředky´ a zvyšovat výdaje na skladování dalších zbraní, kterých už teď máme více než Izrael, což prý SPD s těmi ,ušetřenými´ miliony chtělo udělat. Pomoc je efektivnější, lidštější a objektivně nás to lépe ochrání před běženci, kterých se nejvíc bojí právě SPD. Ale to by poslanci SPD občas museli při své práci používat logiku a svůj mozek," dodal Zdechovský.