Současný prezident Miloš Zeman není spokojený se stavem dálnic a přebujelým byrokratickým státním aparátem. O tom také mluvil ve svém vánočním projevu, ve kterém zmínil i nedostatečné veřejné investice a uprchlické kvóty. „Nikdo nám nemůže diktovat, koho umístíme na svém území,“ podtrhl Zeman.
Ve volebních průzkumech mu nejvíce šlape na paty Jiří Drahoš, který se ve svých projevech opírá spíše o pocity. „V našem životě je důležitá souhra srdce a rozumu. Kdybychom se řídili jen srdcem, těžko bychom dokázali cestu k jeho cílům najít. Kdybychom nechali všechno řídit jen chladný rozum, toulal by se životem bez cíle,“ zafilozofoval si Drahoš. [bomba]
Kandidát Michal Horáček se snaží obracet na voliče přímo. „Děkuji vám za nápady a tvořivost. A hlavně za práci, kterou jste i v uplynulém roce odvedli. Díky vám naše země znovu pokročila na cestě zpět mezi nejbezpečnější a také nejbohatší země světa,“ uvedl ve svém „novoročním projevu“ s tím, že člověk snese těžké podmínky, ale nedostatek respektu je schopen jej jako osobnost ničit.
Výrazně bojovnější je Mirek Topolánek. „Musíme chránit občany před masovou migrací a terorismem a před zavedením trvalých a povinných kvót pro přerozdělování běženců,“ zopakoval svůj názor pro iDnes.cz. „Rovněž je třeba chránit občany před šikanou ze strany státu. Za svobodu se musí bojovat. Bezpečí a svoboda. Toto jsou dvě hlavní oblasti, kam letos musíme napřít své úsilí,“ vyzval Topolánek.
Ještě důraznější je kandidát Petr Hannig. „Nenechme se připravit o korunu, která je zárukou samostatnosti našeho státu a hospodářského růstu. Přijetím eura bychom znehodnotili důchody, platy i úspory našich občanů a navíc bychom ručili za dluhy Řecka. Nenechme se zatlačit k tomu, abychom přijímali migranty vyznávající jiné hodnoty než ty, které jsou postavené na rovnoprávnosti pohlaví a svobodě vyznání. Naše země musí zůstat klidným srdcem v neklidném těle Evropy,“ zdůraznil Hannig.
Velké šance na postup do druhého kola prezidentské volby má Pavel Fischer, podle kterého žijeme v neklidné době. „Čelíme vážným bezpečnostním hrozbám, nekontrolované vlně migrace a mezinárodnímu terorismu. Také na domácí půdě jsme v poslední době zaznamenali řadu znepokojivých jevů, které se odrazily ve výsledcích posledních voleb. Prezident Miloš Zeman se nezastával ani naší země, kterou vytrvale vedl do područí východních mocností, ani svých občanů, proti kterým mnohokrát urážlivě vystoupil. Politika zhrubla. Rasistické výroky se dnes ozývají přímo ze Sněmovny. Naše společnost je rozdělená. Slušní a pracovití lidé postupně ztrácejí důvěru v politiky i ve svůj vlastní stát,“ uvádí ve svém prohlášení.
Podobný pesimismus a obavy jsou cítit také z projevů kandidáta Marka Hilšera. „Část lidí trpí deficitem důvěry. Nevěří, že i oni jsou součástí ekonomického úspěchu. Nevěří, že je náš soudní systém ochrání před podvodníky, lichváři či zdivočelými exekutory. Nevěří, že politiku je možné dělat čistě bez vedlejších úmyslů. A mnoho lidí bohužel přestalo věřit i v demokracii,“ říká. „Naše úzkosti ztratí svou sílu tehdy, pokud se jim podíváme do tváře a pojmenujeme je,“ domnívá se Marek Hilšer.
V podobném duchu hovoří také kandidát Jiří Hynek, který více apeluje na občany. „Není žádné „my“ a „oni“. Budoucnost tvoří každý z nás. Máme různé názory, ale nejsme hlupáci ani nepřátelé. Lišíme se v mnoha ohledech, ale nesmíme dopustit ohrožení demokratických základů našeho státu, svobody a bezpečnosti. Jsme příslušníky jednoho národa žijícího v jedné zemi,“ připomíná důrazně.
Důvěru u občanů nachází také Vratislav Kulhánek „Jsme zemí šikovných a chytrých lidí. Dokázali jsme překonat dobu nesvobody v osobním rozhodování a centrálně plánované ekonomiky,“ vyzdvihnul Kulhánek a do nového roku popřál: „Mějte pořád dobrou náladu!“