V žádném případě nehodlá podle svých slov senátor Czernin rezignovat na deklarovaný cíl – chránit práva občanů - získávat, vlastnit a nosit zbraně dle současného standardu. "V prvé řadě bych chtěl říci, že na základě důkladného zkoumání dané problematiky a konzultací s odborníky musím konstatovat, že novela Ústavy nebo ústavních zákonů by měl být až poslední krok. Myslíme si, že je po volbách a mělo by dojít k racionální diskuzi a hledání správného postupu v této otázce," podotkl senátor. [bomba]
Domnívá se, že jako první krok by měla být provedena důkladná analýza právní situace a vedena diskuze o tom, jaké zákony a jak upravit a přitom zachovat naše současná práva. "Je potřeba vzít v úvahu že kromě novelizované směrnice jsou i dokumenty primárního práva, jako základního zdroje práva EU, tzv. Lisabonská smlouva, kde jsou oblasti, které jsou vyhrazeny do kompetence členských států a které nelze většinovým hlasováním přenést na celek EU. Mezi tyto oblasti patří také oblast vnější a vnitřní bezpečnosti, oblast veřejného pořádku," doplnil Czernin.
Na základě tohoto rozboru a vypracování novel či nových zákonů následně vyplyne, které body je nutno "zafixovat" z důvodu vyšší právní jistoty do ústavního pořádku České republiky, je přesvědčen senátor. "Může to být nakonec v současnosti navržený ústavní zákon, ale může to být i jiný ústavní zákon, Ústava samotná či Listina základních práv a svobod. V současné situaci se obávám, že navrhovaná změna ústavního zákona může být spíše zneužita k odzbrojení našich občanů v ještě větším rozsahu, než požaduje směrnice, nebo může dojít k ústupu z v současnosti uplatňovaného principu ,nárokovosti´ získání zbrojního průkaz do tvrdě povolovacího principu," dodal Czernin.
Proto senátor TOP 09 navrhuje přerušit projednávání navržené novelizace ústavního zákona (ne tedy zastavit či odmítnout ) a začít seriózně řešit tento problém po odborné stránce, bez politických vlivů. Domnívá se, že zejména s ohledem na ambice Evropské komise, která zamýšlí dále pravidelně hodnotit dopady směrnice a tuto dále zpřísňovat, tedy dále omezovat legální vlastníky zbraní, považuje za nutné začít neprodleně pracovat na takovém systému právních předpisů, aby byla situace legálních vlastníků zbraních a zájemců o ně do budoucna imunní proti těmto snahám Evropské komise. "Shrnu-li svůj názor – neustupuji ze svých zásad a cílů, ale změna ústavního pořádku je až střecha celé stavby. My musíme začít od důkladných základů, jinak hrozí, že nám celá stavba spadne," uzavřel Czernin.