Stát nás šmíruje a je to v rozporu se zákony Evropské unie. Jenom v loňském roce si podle údajů Českého telekomunikačního úřadu policie vyžádala uchování dat z mobilních telefonů v téměř půl milionu případech. Přitom vyjasněnost trestných činů se takřka nezměnila. [bomba]
"Policie je přitom zjevně schopná objasňovat trestné činy na stejné úrovni, aniž by tato data měla k dispozici,“ uvedl právník Jan Vobořil ze společnosti IuRe, který podání k Ústavnímu soudu pro Piráty vypracoval.
Podle Vobořila Evropský soudní dvůr už v minulosti rozhodl, že státy v žádném případě nemají právo plošně uchovávat data o uživatelích komunikačních sítí. Česká praxe je tedy podle něj v rozporu s evropským právem.
Zástupci Pirátů upozorňují, že česká legislativa umožňuje uchovávat data o tom, na jaká čísla lidé volají a posílají textové zprávy. Dokonce i z jakých zařízení se připojují k internetu a na jak dlouho a kdy a komu posílají e-maily. „Stát nemůže svévolně zneužívat své prostředky k tomu, aby šmíroval občany. Věříme, že ústavní soud ten princip zruší,“ řekl novinářům poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík.
Piráti na plošné sledování lidí a současnou legislativu již několikrát upozorňovali, a to dlouho před volební kampaní. „Moderní technologie nevnímáme jako bič na lidi,“ uzavírá Ferjenčík.