Mazaný zloděj od května letošního roku oslovil podvodným emailem téměř dvě stovky firem. Případ řeší jihomoravští policisté z Odboru analytiky a kybernetické kriminality. [bomba]
Pachatel se z firem vždy snaží vylákat peníze. Jeho postup je přitom vždy stejný a jednoduchý. Účetní firmy obdrží zprávu od fiktivního finančního ředitele či majitele firmy s dotazem, zda může být zaplacen určitý obnos peněz, od 9000 do 140000 eur. Účetní potvrdí, že je transakce možná, načež fiktivní ředitel dodá elektronicky pokyn k platbě s dalšími instrukcemi. Nakonec dodá, že doklady dodá později a do účelu platby má účetní napsat například seminář.
„Tímto způsobem poškozené firmy již odeslaly více než 30 milionů korun. Další firmy včas podvod odhalily a platbu neprovedly. V takových případech činí škoda více než 150 milionů, které byly po firmách požadovány,“ uvedla policejní mluvčí Štěpánka Komárová.
Dopadení pachatele v takovém případě takzvaného „spear fishingu“ je velmi obtížné. Komunikace totiž probíhá ze zahraničí a do zahraničí jsou také posílány peníze vylákané z firem. „Ochranou před takovými případy je především dobře nastavená interní komunikace uvnitř firem – kontrolní mechanismus. Je důležité věnovat pozornost takovýmto požadavkům a při sebemenším podezření si ověřit, zda požadavek je opravdu od osoby, která toto požaduje,“ dodala Komárová.