Podvod rozjeli v červnu 2016 poté, co obviněný nalezl ztracenou občanku třiatřicetiletého muže, který mu byl nápadně podobný a byl rovněž z Olomoucka. [bomba]
Na popud devětatřicetileté ženy pak vymysleli plán, kdy se obviněný vydával za muže z občanky a sjednával si pod jeho jménem úvěry a zápůjčky. Obžalovaná mu k tomu opatřovala potřebné papíry a doklady, které dokazovaly jeho fiktivní práci, příjem či bydliště. „Třetí obviněná jim měla ve třech případech za účelem podvodného sjednání smlouvy na finanční produkt poskytnout byt v případě, že společnost poskytující finanční prostředky měla stanovenou podmínku uzavření smlouvy v místě bydliště žadatele,“ uvedla policejní mluvčí Irena Urbánková.
Celkem se takhle pokusili sjednat podvodné úvěry a zápůjčky v šedesáti sedmi případech, úspěšní byli ale „pouze“ u čtyřiceti společností a tří mobilních operátorů a přišli si tak na 230 tisíc, které si mezi sebou rozdělili.
Olomoučtí kriminalisté také prověřovali, jestli skutečný majitel občanského průkazu neměl se zločinem něco společného. To se ale podařilo bezpečně vyvrátit.
Za podvod a poškozování cizích práv hrozí muži a mladší z žen až osm let vězení, starší žena pak za podvod ve formě pomoci může vyfasovat roky dva. Všichni tři jsou stíháni na svobodě.