JNež svůj obytný vůz či karavan ukryjete pod zimní plachtu nebo nějaký přístřešek, je důležité nezapomenout na vypuštění vody ze všech nádrží, potrubí a bojleru, aby tam přes zimu voda nezamrzla a nepoškodila Vaše zařízení. A to je rovněž ta správná chvíle pro vyčištění nádrže, aby se tam přes zimu neusazovaly nečistoty a plísně.
Dalším nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem k zazimování karavanu nebo auta je chránit jej od okolních vlivů jako je sníh, déšť, listí, ptáci a mráz. K tomu jsou určeny funkční zimní plachty, které zakryjí celý karavan. Funkční plachtou se rozumí, že plachta dýchá, ale nepropustí prach ani vodu. Velikost plachty se vždy určuje délkou vašeho karavanu. Výhodou těchto plachet je, že se dají vždy na jedné straně vyrolovat, tudíž do svého obytňáku máte vždy přístup. Před použitím zimních plachet se doporučuje karavan nejprve zvenku očistit. Je dobré například odstranit odolné špíny jako jsou černé šmouhy, které vznikají při stékání vody po dešti.
Pokud se chystáte Váš karavan odstavit na celou zimu, doporučuje se s použitím heverů přizvednout náprava a tak ulevit tlumičům. Do obytných aut je vhodné rovněž umístit plašiče myší a kun a alespoň jednou za měsíc karavan uvnitř zkontrolovat. Pokud se rozhodnete Váš vůz nebo karavan zaparkovat mimo svůj pozemek, umístěte na dveře bezpečnostní zámek.
Jednou z posledních důležitých věcí je, aby se vám přes zimu nepoškodila palubní baterie, proto se doporučuje baterii odpojit pomocí speciálně navrženého odpojovače baterií. Na jaře byste tak měli svůj karavan opět bez problémů zprovoznit.