Dva herečtí bardi v tom mají jasno - mohou za to komunisté! „Když jsme žili čtyřicet let v komunismu, tak je logické, že se nemůžeme srovnávat se zeměmi západní Evropy,“ tvrdí Vydra s Lábusem.
A právě tím naštvali miliony Čechů, kteří nedosahují ani na oficiální průměrnou měsíční mzdu, která je necelých 24 000 korun.
„Měla jsem oba za poměrně chytré a rozumné, ale tyhle bláboly mě naštvaly! Co to ti dva pánové, kteří svou kariéru začali právě za totáče, plácají. Máme skoro 30 let od revoluce a pořád to svalujeme na komunismus? Vždyť je to právě proto, že tu byly vlády, které mohou za to, že je tu draho a platy jsou nízké. Za tohle vážně soudruzi nemůžou. Za to můžou nenažraní podnikatelé, politici a tunelování naší země,” rozčílila se Jaroslava Marešová pracující jako prodavačka v supermarketu. [bomba]
Prý jí vadí, že Václav Vydra s Jiřím Lábusem hovoří o něčem, čemu nerozumí. „Zvláštní je, že jsou země, kde komunismus byl taky, ale úroveň je tam lepší. Anebo alespoń ne horší. Komunismus neobhajuji, ale to, co se děje teď, s čím se my obyčejní lidé musíme potýkat, je daleko horší. Člověk nemá téměř žádná práva a jen bohatí mají na soudy a na dobrý život. Pánové Lábus s Vydrou si žili dobře tehdy a žijí si dnes taky. Ať si zkusí žít s 18ti tisíci korunami měsíčně a živit ještě dítě. Za to nemůže komunismus, ale současné zřízení, které likviduje živnostníky, podnikatele, firmy a hlavně nás, kteří platíme stejně jako v Rakousku, Německu, nebo více za všechno, ale peníze máme pořád stejně nízké,” rozčílil se na sociální síti i pan Zdeněk z Písku.
Česká republika je podle žebříčku průměrných platů v EU daleko za ostatními státy. V roce 2015 byla dokonce až na 17. místě. Třeba v takovém Dánsku byla předloni průměrná mzda přepočítána na koruny 121 278 Kč, v Lucembursku 121 065 Kč a v Německu 103 354 Kč. V té době si “průměrný“ Čech vydělal “neuvěřitelných” 25 500 korun.
„Za to nemůžou komunisti, ale přesně lidi, zloději, jako třeba pan Libor Hrubý, podnikatel z Tábora, který byl teď odsouzený za podvody. Mimochodem kamarád pana Vydry, který k němu jezdil na ranč, později zoologickou, kterou pan Hrubý vytuneloval a málem zničil. Tak co to pan Vydra plácá. Za všechno špatné můžou jen komouši, kteří tu skoro třice let nejsou? Tohle může říct jen hlupák nebo zaslepenec,” rozčílil se další člověk.
„Když jsme žili čtyřicet let v komunismu, tak je logické, že se nemůžeme srovnávat se zeměmi západní Evropy. Podle mne to bude ještě trvat, než platy budou vyrovnané,“ uvedl k tomu herec Jiří Lábus. Podle něj je problém v tom, že mnozí lidé – a mezi nimi i dnešní politici – měli v listopadu 1989 velká očekávání. „Já moc očekávání neměl. Ale rozhodně se u nás životní úroveň zlepšila, než zhoršila, to je samozřejmé. Ale ještě je co dohánět,“ dodal.
„Platy v Česku mají lidé opravdu malé a je otázka, zda je z čeho přidávat. To je ale podle mne důsledek toho, že jsme byli zanedbaní před rokem 1989. Otázka ale je, co udělat pro to, aby čeští zaměstnanci měli vyšší platy. Když já budu jako zaměstnavatel někoho zaměstnávat a budu sotva vyžívat na náklady, tak mu přece nemůžu přidat,“ tvrdí k témuž herec Václav Vydra.
„Není z čeho přidávat, když se tu od roku 1989 krade, až se za některými práší. Zlikvidoval se průmysl, zemědělství, rozprodaly původně prosperující podniky. Mnohé se zničily. Proboha, ať se jdou Vydra s Lábusem bodnout, dělají divadlo a vůbec se nevyjadřují k politice,” dodal pan Miroslav z jižních Čech.