Leden bude pro Nadační fond Seňorina významný měsíc. Ve svých prostorách v Praze Na Poříčí spustí projekt Alzheimer Café, který každé první úterý v měsíci nabídne podporu, útěchu, informace a povzbuzení těm, kteří ve své rodině řeší téma Alzheimerovy choroby nebo jiné formy demence.
„Chceme, aby se setkávání účastnili jak lidé s demencí, tak jejich přátelé, příbuzní a blízcí. V tom je unikátnost naše projektu. Nenabízíme prostor jen pečovatelům nebo samotným postiženým, ale všem, kterých se téma dotýká,“ představuje projekt ředitelka Centra Seňorina Jaroslava Švarcbachová.
Úterních setkání se můžou zúčastnit všichni, které téma zajímá a u hrnku kávy si popovídat s lidmi, kteří mají podobné téma ve svém životě. [bomba]
Nadace Antonika Simony Krainové podpořila projekt částkou 50 000 korun. „Líbí se nám projekty, které chtějí dělat věci jinak a lidé, kteří se nebojí vířit vody českého neziskového sektoru,“ vysvětluje důvody podpory manažerka nadace, Simona Bagarová a dodává: „Centrum Seňorina nás nadchlo, je to krásné místo, kde vám je dobře. Mají skvělý přístup a skvělé nápady a my je rádi podpoříme. Je důležité inspirovat ostatní a hledat nové cesty, jak nejlépe lidem pomáhat.“
Na každý z večerů v Centru Seňorina je navíc pozvaný někdo z řad odborníků, aby poskytl zajímavé informace o konkrétním tématu a odpověděl na dotazy návštěvníků. „Jednotlivá témata jsou vybírána tak, aby návštěvníkům pomohla pochopit nejen to, co s sebou demence přináší. Dotýkají se také citlivých otázek, které při péči vyvstávají a se kterými se jak lidé s demencí, tak jejich pečující musejí vyrovnávat," uvádí Jarka Švarcbachová. „Některá témata jsou náročná a citlivá, ale věříme, že když o nich budeme schopni mluvit, snáz se s nimi vyrovnáme,“ dodávají.
Prvním odborníkem, který v lednu zahájí sérii jednotlivých Alzheimer Café, bude neurolog prof. MUDr. Jakub Hort, Ph.D., který je předním odborníkem v oblasti stárnutí mozku, neurorodegenerativních onemocnění, mírných kognitivních poruch a Alzheimerovy choroby. Na prvním setkání bude povídat o tom, co jsou demence, jak je správně rozpoznat a jak probíhá jejich diagnóza.
Alzheimer Café začíná vždy v 18 hodin večer a potrvá zhruba dvě hodiny. „Délka každého setkání závisí především na jeho návštěvnících. Snažíme se, aby všechna setkání byla co nejméně formální, a tak ani čas není přísně regulovaný,“ vysvětluje za pořadatele Petra Brodská.
Celý koncept Alzheimer Café vznikl v Holandsku na popud psychologa Berea Miesena, který si během své praxe všiml, že lidem s demencí i jejich pečujícím dělá velké potíže o nemoci otevřeně hovořit. Alzheimer Café proto vzniklo jako místo, kde si mohou lidé o nemoci bez ostychu povídat, dozvědět se o mnoha jejích aspektech víc a zjistit, že na to nemusí být sami.
U nás projekt Alzheimer Café vzniká pod záštitou Nadačního fondu Seňorina ve spolupráci s Alzheimer nadačním fondem a architektkou Anežkou Prokopovou, která má s Alzheimer Café zkušenosti právě z Holandska. Projekt se realizuje díky start up podpoře Nadace Antonika Simony Krainové a Rotary Clubu s paní Lindou Štucbartovou.
Nadace Antonika Simony Krainové podporuje, iniciuje a realizuje nápady, které pomáhají stárnout s radostí. V duchu motta „Tak se starej, mladej!“ se snaží o propojování generací a přijetí stárnutí jako běžné a přirozené fáze života.