Ústavní soud dal za pravdu Šináglovi a konstatoval, že Krajský soud v Praze chyboval, když předběžným opatřením uložil Šináglovi, aby se zdržel „tvrzení a spekulací”. Aktivista prý může spekulovat…
Šinágl předtím dal na svůj web text o soukromém životě čtveřice, která jej následně zažalovala. U Okresního soudu v Berouně neuspěla, odvolací krajský soud ale návrhu na předběžné opatření vyhověl. Zákaz se týkal tvrzení, případně spekulací o vzájemných vztazích čtveřice, údajné milostné korespondenci a otcovství dítěte jedné účastnice sporu.
Podle Jana Šinágla soudní rozhodnutí porušilo jeho právo na spravedlivý proces i právo na svobodu projevu. Sám je přesvědčen o tom, že spekulovat a vyjádřit svůj názor může. Že na to má plné právo. [bomba]
„Krajský soud mu vůbec nedal prostor k vyjádření, v čemž spatřuje ÚS zásadní chybu. Stěžovatel neměl v průběhu řízení vůbec žádnou šanci oponovat podanému návrhu na vydání předběžného opatření,” řekl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.
Nyní musí krajský soud chybu napravit. Podstatou sporu se ústavní soudci nezabývali, řešili jen procesní pochybení. Aktéři sporu se pondělního vyhlášení nálezu nezúčastnili.
Helena Vondráčková s Martinem Michalem byli žalobci v rámci soudních sporů několikrát. Někdy úspěšně, jindy neúspěšně. Nejčastěji žalovali bulvár za lži a pomluvy. Známý je spor zpěvačky s publicistou Janem Rejžkem.
Ústavní soud se postavil na stranu Rejžka a vyslovil dosud platný právní názor, že veřejně známí lidé musejí snést vyšší míru kritiky. S tím však zpěvačka ani její manžel nesouhlasí. Namítají, že jedna věc je kritika, jiná věc jsou lži, pomluvy a výmysly, které poškozují dobré jméno umělce.