Ceny za pohonné hmoty v posledních dnech stagnují a měly by i klesat. Odráží tak dění na světovém trhu s ropou. "Ceny ropy se v první polovině února znatelně propadly zejména vlivem obecných výprodejů na kapitálových trzích. Severomořská ropa Brent zlevnila ze zhruba 70 na 65 dolarů za barel," uvedl ekonom Lukáš Kovanda s tím, že silný tlak na pokles cen ale bude pokračovat i bez ohledu na zmíněné výprodeje, neboť američtí břidliční těžaři rapidně navyšují svoji těžbu. [bomba]
Podle aktuální zprávy Mezinárodní agentury pro energii denní produkce Spojených států brzy předčí produkci Saúdské Arábie a do konce roku také Ruska. Saúdská Arábie a Rusko jsou přitom dva stěžejní státy v pozadí dohody klíčových světových těžařů o omezení těžby ropy. Ta sice nadále platí a zejména v loňském roce slavila úspěch, když se zúčastněným podařilo docílit citelného růstu cen ropy.
"Nynější situace ve Spojených státech, již lze dokonce označit za druhou břidličnou revoluci, ale i podle Mezinárodní agentury pro energii připomíná tamní vývoj před rokem 2014, kdy došlo k přelomovému pádu cen ropy. A to právě vlivem růstu její nabídky na světovém trhu, kterou zajistili američtí břidliční těžaři. USA, jak známo, se žádné dohody o omezení těžby ropy neúčastní," vysvětlil Lukáš Kovanda.
Celková produkce ropy, vedená Spojenými státy, tak letos pravděpodobně překoná růst globální poptávky po strategické surovině. To promlouvá ve prospěch jejího dalšího zlevnění ze současných cen. "V České republice se pak specificky přidá pokračování posilování koruny vůči dolaru, takže pohonné hmoty u českých čerpacích stanic budou zlevňovat hned ze dvou důvodů. Pokud růst globální ekonomiky nepřekvapí rychlejším než nyní předpokládaným tempem, čeští řidiči mohou opravdu počítat s letošním zlevňováním benzínu i nafty," doplnil Kovanda. V nejbližší době se průměrná cena benzínu v ČR sníží k úrovni 30,80 koruny za litr, zatímco průměrná cena nafty klesne opět pod třicet korun za litr.